תפריט סגור

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT

בתחום הטיפול, קיימות גישות טיפוליות רבות ומגוונות.

ההבדל בין גישות הטיפול נעוץ באופן ההסתכלות השונה על ה"בעייה" ולכן גם  צורת הטיפול משתנה.cbt3

איך יודעים איזו שיטת טיפול מתאימה לכם ?

גם על שאלה זו תקבלו תשובות שונות: תלוי את מי שואלים.

בעידן שלנו, טיפול CBT   (קוגניטיבי התנהגותי) הוא צורת הטיפול הנפוצה ביותר למבוגרים וילדים. הוא נפוץ מאוד בשל יעילותו- ניתן לראות שיפור בתקופה קצרה יחסית .

טיפול CBT נמשך לפרק זמן מוגדר אשר לרוב נמשך בין 15- 20 מפגשים.

הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי, התפתח לפני כ-60 שנה, מתוך מחקרים ותצפיות אמפיריים, אשר הוכיחו את יעילותו .

זהו טיפול אשר אינו מתמקד רק במפגשים הטיפוליים, אלא גם במשימות הדרגתיות שהמטופל מקבל לבצע במהלך השבוע וזאת לצורך תרגול חשיפה והתרגלות.

יעילותו של הטיפול הביאה את ארגון הבריאות העולמי להמליץ על עליו בטיפול במגוון תחומים כגון: דיכאון, חרדה, ocd, בעיות התנהגות, הפרעות אכילה ועוד.

בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מתייחסים לבעיה ככזו שנוצרה מהמחשבות ומההתנהגות של המטופל. על פי תפיסה זו, לכל בעיה קיימים עיוותי חשיבה המנציחים את הבעיה. למידת העיוות, מעקב אחריו ושינוי החשיבה, מביאה לצמצום הבעיה . עיוותי החשיבה , מסלפים את המציאות וגורמים למצוקה. עיוותים אלו, מייצרים תפישה שלילית סובייקטיבית ולא מדויקת של המציאות. זיהוי העיוות ושינוי החשיבה מוביל להקלה משמעותית.

זוהי ראייה אופטימית ביותר,  שכן אם  בעיה נוצרה מתוך צורת חשיבה והתנהגות, הרי שעל ידי שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות ניתן אף להקל את הסבל ולהפסיקו.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, מתמקד במטופל ועוזר לו לפתח כלים ברורים ופשוטים לצמצום הקשיים ולכן הוא יעיל. המטופל, הוא שותף מלא לבעיה ולדרך הטיפול. המטופל פעיל בתהליך טיפול, הוא מחליט ביחד עם המטפל על מטרות הטיפול והדרכים להשגתן, הוא לומד לעקוב אחר הבעיה והוא לומד לזהות את דפוסי החשיבה וההתנהגות שלו.

כחלק מצורת הטיפול ההתנהגותית, המטופל, מתרגל משימות התנהגותיות, וזאת לצורך החזרת התפקוד למצב תקין.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הנו יעיל גם בעבודה עם ילדים– בעיות התנהגות, פחדים וחרדות, בררנות והפרעות אכילה,OCD, הפרעות קשב ועוד.

לסיכום, טיפול CBT, נותן מענה יעיל, קצר, וממוקד למגוון בעיות שהטיפול הפסיכולוגי הקלאסי, מתקשה לתת מענה.

זהו טיפול המבוסס על העיקרון שכל אדם יכול לפתור ולהקל על מצוקותיו, כאשר הוא לומד ורוכש כלים ברורים להתמודדות. רעיון ה"שותפות" הטיפולית מסייע מאוד בתוך תהליך הטיפול, שכן המטופל חוזר להאמין בכוחותיו ומעצים את יכולותיו.

Call Now Button