תפריט סגור

טיפול זוגי – שאלות ותשובות

אני לא מאמין בטיפול. למה ש טיפול זוגי יעזור לנו?

תשובה:

כדי להיעזר בטיפול, לא צריך להאמין בטיפול. צריך להאמין במניעים לשימור הזוגיות. אם הקשר הזוגי חשוב לכם, כדאי להשקיע בו. "לפרק את החבילה", הוא צעד בלתי הפיך ולכן לפני שנוקטים בצעד זה, כדאי להשקיע בלמידה של דפוסים חדשים. רוב הזוגות המגיעים לטיפול זוגי מקבלים מהתהליך דברים רבים: שיפור דפוסי התקשורת, בניית מטרות חדשות, רכישת אסטרטגיות יעילות יותר לפתרון קונפליקטים וכו'. זוגות שלגביהם הטיפול הזוגי לא עוזר, מקבלים חיזוק בתוך הטיפול לגבי ההחלטה להיפרד.

למי הטיפול מתאים?

טיפול זוגי מתאים לזוגות שחווים קשיים שבאופן עצמי אינם יכולים להתגבר עליהם. הטיפול כרוך בשינוי חשיבתי והתנהגותי של שני בני הזוג. אין בן זוג אחד "אשם". לרוב זהו דפוס זוגי עליו אחראיים שני בני הזוג.

כדי לייצר שינוי, שני בני הזוג צריכים להירתם לתהליך ובאופן הדרגתי לייצר שינוי.

מה עושים אם רק אחד מבני הזוג מגיע?

לא אחת, מגיע בן זוג אחד לטיפול ואת בשל התנגדות מצד בן הזוג השני. כמובן שאם שני בני הזוג מגיעים לטיפול, אזי התהליך יעיל יותר, אך אי אפשר להכריח אף אחד להגיע לטיפול. לכן, אם אחד מבני הזוג חפץ בשינוי, ובן הזוג לא מוכן להגיע, ניתן ומומלץ להגיע לבד ולהתחיל לייצר את השינוי בתוך הזוגיות. מניסיוני, בן הזוג אחר, מצטרף בשלב מאוחר יותר או נהנה מהשינוי שהטיפול מחולל, גם אם הוא אינו מגיע לטיפול.

היכן מתקיים הטיפול?

הטיפול מתקיים בקלינקה שלי במושב יד נתן, הנמצא בסמוך לאשקלון וקרית גת. הטיפול הוא דיסקרטי ומקצועי הניתן על ידי מטפלת מוסמכת ומנוסה.

כמה זמן נמשך הטיפול?

בטיפול אני משתמשת בטכניקות מהטיפול הקוגנטיבי התנהגותי ואימון זוגי. זוהי גישה ממוקדת ויעילה העובדת באופן אינטנסיבי על מה שקורה בין בני הזוג. הטיפול נמשך לרוב בין 15-20 מפגשים. במקרים מורכבים יותר, הטיפול יכול להימשך למשך יותר מפגשים. הפרמטר המשמעותי ביותר ביחס למשך הטיפול, קשור במוטיבציה ובהתגייסות של בני הזוג. בני זוג, בעלי מוטיבציה גבוהה להצליח, המגויסים להגיע בצורה סדירה למפגש ולבצע את המשימות, מדווחים על התקדמות מהירה במצבם.

מתי טיפול לא מצליח?

טיפול זוגי נועד לייצר שינוי אצל שני בני הזוג. במצבים בהם הזוג, או אחד מהם לא מוכן לעשות שינוי, אזי לטיפול יש סיכוי נמוך להצליח.

זוגות ללא ילדים, שהמכנה המשותף ביניהם הוא נמוך, יתקשו יותר להפיק תועלת מהטיפול כי המוטיבציה להצליח, היא יחסית נמוכה. אם לבני הזוג יש ילדים, תמיד אציע להם להמשיך ולהתאמץ, וזאת במטרה למנוע מהילדים שלהם את הפגיעה הנלווית לגירושין.

בכל מקרה, זוגות שאני מתרשמת שאינם מפיקים תועלת מהטיפול, אשתף אותם בכנות בתחושתי, אציע להם לנסות מטפל אחר או טיפול אחר ואולי אף לשקול אופציות אחרות לגבי הזוגיות שלהם.

 

Call Now Button