תפריט סגור

טיפול דיכאון cbt – סיפורו של יאיר

"עכשיו אני לא מבין מה קרה? הפסיכיאטר העלה לי את המינון לפני חודש, וזה כבר היה אמור להשפיע. אני בלחץ שמשהו חמור ביותר קורה לי. שמעתי שטיפול cbt עוזר לדיכאון".

יאיר הגיע לפגישה הראשונה. הוא סיפר שהוא בן 55, אבא לשני ילדים מתבגרים- שנולדו בעקבות טיפולי הפרייה. הוא עובד כמרצה במכללה בדרום הארץ- עיסוק שבעבר סיפק לו משמעות והנאה אבל כבר כמה זמן הוא מרגיש כבוי.

יאיר תיאר בפניי מצב בו הוא מרבה לישון. הוא לא מצליח להתעורר בבוקר, אלא אם כן אשתו מעירה אותו במאבק. הוא ירד מאוד במשקל ואיבד את התיאבון. אבד לו החשק להיפגש עם חברים או בני משפחה והוא פסימי מאוד ביחס לעתידו.

"אני לא מפסיק לחשוב על החיים. אני מצטער על דברים רבים שהיו בעבר. לא מיציתי את הפוטנציאל שלי. הפחד ליווה אותי בכל צעד ובכל החלטה שקיבלתי והיום אני מיואש מהמקום שהגעתי אליו. אני לא מפסיק לדאוג בקשר לעתיד- אני חרד שלאשתי ימאס והיא תעזוב אותי, אני מת מפחד שאאבד את מקום העבודה שלי ואז לא אוכל להתפרנס…. את לא יודעת אלו תסרטי אימה עוברים לי בראש".

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי וכיצד הוא מטפל בדיכאון?

טיפול בדיכאון CBT  בדיכאון יעיל ואפשרי כאשר המטופל סובל מדיכאון קל עד בינוני. זהו טיפול בו המטופל נדרש להיות אקטיבי לביצוע משימות, שיעורי בית וכו'. שיתוף הפעולה הוא המפתח להצלחת הטיפול. הטיפול מתמקד בשינוי התפיסה העצמית ושינוי ההתנהגותי.המוקד בטיפול הוא בהתמודדות היומיומית תוך כדי ביצוע משימות יומיות: קימה מהמיטה, יציאה לעבודה, אכילה, מקלחת וכו'.

במקביל לשינוי ההתנהגותי נלמדים כלים קוגניטיביים שמטרתם התמודדות עם חשיבה המאופיינת בייאוש, פסימיות, חשיבה שלילית ופיתוח חשיבה מתמודדת וחיובית.

במקרים של דיכאון קליני (מג'ורי) המטופל מתקשה לשתף פעולה עם הטיפול ואולי אף לא מעוניין, מומלץ להתחיל עם טיפול תרופתי עד לשיפור במצבו של המטופל.

הטיפול ביאיר התאפיין בתחילה בהגברת המוטיבציה. יאיר ביטא ספקנות ביחס למשימות שניתנו לו. הוא הגיע למפגשים הראשונים מבלי שביצע את המטלות: "אני לא מבין איך זה יעזור לי. זה שאת מבקשת ממני לקום מהמיטה בבוקר עושה לי יותר קשה. באתי לטיפול כדי שיהיה לי יותר קל".

אספר שבגישה קשוחה יותר מצידי, יאיר החל להבין את המשמעות של אחריות אישית למצבו. בכל פעם שיאיר נתקל בקושי במהלך היום יום הוא החל לשאול את עצמו את השאלה: "מה אני בוחר לעשות עם זה". זו שאלת מפתח משום מבטאת את הבחירה שלנו בחיים להתמודד או להתייאש?

הטיפול ביאיר התמקד בחודשים הראשונים בחזרה לתפקוד. החיזוקים שהוא קיבל על תפקודו דירבנו אותו לערוך מספר שינויים חיוביים בחייו. הוא ויתר על העמדה הפסיבית-מיואשת שלו והחל להשקיע יותר בעבודותו, וזכה לקידום בעבודתו.

דיכאון, הוא אחד מהמצבים הנפשיים הנפוצים בקרב האוכלוסייה הבוגרת. לדיכאון קיימות סיבות רבות, חלקן גנטיות אחרות סביבתיות. המאפיין אנשים בדיכאון הוא האמונה שהם נעדרי יכולת וכח להשפיע על חייהם. טיפול מוצלח הוא הוכחה שהם מגלים את כוחם ומתחילים להשפיע על חייהם.

אם גם אתם סובלים מדיכאון, ויש לכם את המוטיבציה לטפל בו ולשפר את איכות חייכם, אני מזמינה אתכם לעשות את הצעד הראשון לקראת שינוי ולקבוע פגישה.

Call Now Button