תפריט סגור

השראה בעבודתי

לעתים רבות אני מוצאת קשר רב בין העיסוק שלי לבין שאלת האושר. לא שאני מתיימרת לדעת מהו אושר, אך פעמים רבות, אני רואה כיצד שינוי דרכי החשיבה מוביל לשינוי באיכות החיים ובעקבות כך גם על תחושת האושר הסובייקטיבית.

באחד מחדרי ההמתנה במרפאה, מצאתי ספר שצד את עיני. פעמים רבות, פתיחה אקראית של עמודי הספר, מובילה אותי למציאת מילים מדויקות לדברים שמעסיקים אותי באותה עת.

"אם חפץ אתה בבריאות איתנה עליך להימנע מהתרגשות יתר, מרוגז, מכעס, עליך להשתחרר ממתחים וכל עצבות אשר מגבירים ומעלים לחץ דם, ולעומתם הרגיעה והשלוה מורידים את לחץ הדם. הפסיכולוגים קבעו שהאמונה הינה צורך נפשי חיוני לאדם. האמונה גורמת לשלווה נפשית ומשמשת יסוד איתן לרגיעה, למנוחה נפשית ולדחיית מחלות הלב למיניהן."  מרפא הבושם- הרב משה כהן שאולי

המתח בחיים שלנו, הוא תוצר של ריבוי משימות ומטלות במצב של משאבים מוגבלים ונתונים. בעבודתי עם אנשים, אני מוצאת שמצבי מתח הם הגורם המרכזי לפגיעה באיכות החיים. כמה פעמים אנו חיים את החיים שאנו צריכים לחיות, בעקבות אמונות, ציפיות ודרישות בלתי מתפשרות, ולא חיים את החיים שהיינו רוצים לחיות?

אחד הדברים העיקריים ביחסים זוגיים שיוצר מצבי מתח וקונפליקט, הוא הקושי לקבל את האחר כישות נפרדת ושונה מאתנו. זה נכון שבתחילת הדרך הזוגית, התקיימו יותר קווי דמיון משותפים בין בני הזוג, שהרי בגלל זה התקבלה ההחלטה למסד את הקשר.

במהלך השנים, אירועי החיים מעצבים את בני הזוג בצורה שונה, וזוגות שלא משכילים לשמר את הצורך במכנה משותף גורמים לפערים שאחר כך קשה מאוד לגשר עליהם.

אם כן איך מייצרים ומשמרים את איכות הקשר בתוך מערכת יחסים זוגית?

בעניי הבסיס הוא כבוד הדדי. כאשר זוג מתרגל לתת כבוד אחד לשני זה הופך להיות יסוד ברור בקשר ביניהם. זוגות שמוותרים על הכבוד ההדדי ממלאים את חייהם במלחמות ובמתח ולא מצליחים להפיק את ההנאה האפשרית בחיים זוגיים.

לחיות את ההווה, עוזר לאנשים רבים, לשחרר עבר כועס ופגוע. רוב הסכסוכים התחילו בעבר. כאשר אנו מתקשים להרפות מהעבר, ולחיות את ההווה, אנו מחיים כל פעם מחדש את הסכסוך. מי שאינו יכול לסלוח על עבר פוגע, לא מאמין בכוחו לייצר הווה טוב יותר. כאשר אנו מבינים כמה עוצמה יש לנו, אם נחייה את ההווה, נצליח לחולל שינוי בחיים שלנו.

"אדם היודע כיצד לחיות, אינו חי אף פעם עם העתיד. העתיד אינו בידך ולעולם לא תדע מה הוא צופן בחובו. אדם זה חי בהווה, מנצל את הזמן שברשותו, מסדרו במשטר יעל ותקין. אדם זה גם בריא וגם מאושר".

 מרפא הבושם- הרב משה כהן שאולי

תהליך של טיפול זוגי נועד להחזיר את השליטה בחיים לידיים שלנו. לומדים כיצד להרפות מהעבר וכיצד להפסיק לחשוש מהעתיד וזאת בכדי לחיות הווה משמעותי יותר

Call Now Button