תפריט סגור

הצבת גבולות אישיים וזוגיים

גבולות הוא נושא שמלווה אותנו בכל תחומי החיים שלנו. הימצאותם/היעדרם של גבולות יכול להיות בעל השפעה מכרעת לגבי האם החיים שלנו יראו טוב או סיוט. כאשר אני עובד במקום עבודה בו שעות העבודה לא מוגדרות, כאשר התפקיד ותחומי האחריות שלי לא מוגדרים, החיים האישיים שלי נפגעים מאוד. אני עלול למצוא את עצמי מבלה שעות רבות במקום עבודה, עובד תחת לחץ בלתי נגמר וחי גבולות גבולותבתחושה של איבוד שליטה.

גבול מגדיר את מה ששייך לתחום ומה שמחוץ לתחום. מי שמכיר ומבין היטב את גבולותיו, מתנהל ביתר קלות מול אחרים. אנשים המנסים למתוח את גבולותיהם אל מעבר לנקודה זו, פוגעים בעצמם או באחרים. אין לי ספק שגבולות הם אחד הכלים שעוזרים לנו בכל תחומי החיים: חינוך, משפחה, ילדים, חברים, יחסים בכלל ויחסים זוגיים בפרט.

עפ"י התיאוריה האסרטיבית, הצבת גבולות נחוצה בכדי להגן על הפרט מפני חדריה לתחומו . הגבול מסמן את מרחב המחיה של האדם,  את אופי האינטראקציה של האדם עם האחרים, ונאמנות לערכים אישיים.

בהורות, הצבת גבולות עלולה להיות מורכבת יותר.

כאשר זוג מכיר, מתאהב ומחליט למסד את הקשר ביניהם הנושא של גבולות כמעט ולא עולה בהתחלה. הרי בשלבים הראשונים של הקשר, בהם יש התאהבות ורצון תמידי לבלות אחד עם השני, שני בני הזוג מושכים לרוב למקום של טשטוש גבולות ורצון להתמזג אחד עם השני. הצורך בגבולות עולה רק בשלבים מתקדמים יותר בקשר, לאחר שהקשר לבש צביון בטוח יותר.

הצורך לחזור למקום בו הגבולות של כל אחד מבני הזוג מוגדר בצורה ברורה יותר הוא כמעט הכרחי. זוגות שהנושא של גבולות לא ברור אצלם, מקיימים לרוב מערכת זוגית המושתת על תלות הדדית. במצבים מעין אלו, היעדר הגבולות יוצר אינטראקציה בין בני הזוג כאשר לאחד יש "זכויות יתר" ולשני יש תפקיד יותר מרצה.

כאשר מתקיימת מערכת יחסים המבוססת על טשטוש גבולות מתקיים דפוס תקשורת אשר אינו מאפשר דיבור ישיר ופתוח ביניהם בעיקר אודות רגשות שליליים. הבעת רגשות שליליים נתפסת כפגיעה לא רק בבן הזוג אלא גם בעצמי, שכן יש טשטוש גבולות בין העצמי לבין האחר.

אדם שגבולותיו ברורים וטבעיים מצליח יותר לתקשר עם האחר כך שהוא יכול לבטא רגשות שליליים מבלי שהוא יחוש שביטויים יפרק את הקשר הזוגי. אדם אסרטיבי מודע לכוח הביטוי האותנטי שלו, גם אם הוא כרוך בהבעת רגשות שליליים והעלאת עמדות שאינן פופולאריות.

כאשר הגבולות האישיים בין בני הזוג ברורים יותר, קל יותר לבנות מערכת זוגית המושתת על הסכמה וחתירה ליעדים משותפים. היכולת לגבש "אנו מאמינים" משותף היא אחת מהיצירות הזוגיות החשובות ביותר.

חשוב שזוג יבנה חזון משותף ביחס לחיי המשפחה והזוגיות. בתוך חזון זה מוגדרת מערכת היחסים הזוגית הכוללת בתוכה את הציפיות ההדדיות, המטרות, היעדים הדרכים להשיגם, האווירה המשפחתית וכו'. כמה חשוב לנו להיות חברים אחד של השני, כמה חשוב להיות מאהבים אחד של השני? וכמה אנו שמים דגש על היותנו הורים?

הדיאלוג התמידי הזה בין בני הזוג מאפשר יצירת מרחב בו הרצונות ההדדיים מבוטאים בצורה חופשית, גם אם הם כוללים בתוכם תכנים שליליים (אסרטיביות) וגם ניסוח מחדש ומחודש של הרצונות המשותפים.

תהליך של ייעוץ זוגי, מאפשר למידה ורכישת כלים אשר יסייעו בבניית קשר זוגי המבוסס על תקשורת אותנטית ומקדמת, בנייה וניסוח של חזון זוגי ומשפחתי ויצירת ית דיאלוג זוגי המאפשר מימוש מטרה זו.

Call Now Button