תפריט סגור

הדרכת הורים

להיות הורה זה תפקיד מורכב מבחינה רגשית. זה אולי התפקיד היחיד שאנו לא לומדים אותו בצורה פורמאלית אלא לומדים אותו בעיקר מחוויות אישיות שלנו או דוגמאות אחרות שראינו בסביבה. זהו תפקיד מורכב משום שהוא דורש מיומנויות אישיות ובינאישיות גבוהות כדי להיות מכוון לילד ולהצליח בתפיסתנו "מה זה להיות הורה טוב".

הורים רבים מספרים, כי אילו היו לבד היה להם יותר קל "לחנך" את הילדים ופעמים רבות, בן הזוג "מפריע" או "מקלקל" להם את החינוך. אי הסכמה על דרכי חינוך, מייצרת בעיות התנהגות לא מעטות אצל ילדים וחוזרת כמו בומרנג להורים בדוגמת קושי מתעצם.

לבד מן הקונפליקטים הזוגיים, אי אפשר להתעלם מהקונפליקטים האישיים-פנימיים. שאלות כמו במה ובמי צריך להתמקד? בילד? בעצמי? בקריירה? מייצרים מתח פנימי. הורים מדווחים על תחושת אשם כאשר הם מצויים שעות רבות מחוץ לבית בשל עבודה או אפילו לצורך בילוי עם חברים. תחושת האשם מייצרת לרוב צורך בפיצוי אשר עלול להגביר תובענות, חוסר הערכה, וייתכן אף שייבנה קשר בעיקר על בסיס נתינה חומרית .

בפגישות שלי עם הורים במסגרת הדרכת הורים, מגיעים הורים שלילדם קיים קושי בולט, אותו היו רוצים לפתור, או שלהם יש קושי בקשר עם הילד. זהו סבל גדול עבור הורים לראות את הילד מתקשה ואולי נפגע מבלי שיוכלו לעזור לו. זה קושי לא קטן לנהל משפחה בה ההורות לא מצליחה לווסת את התנהגותו של הילד וההורים מרגישים, חלשים, מרוקנים ומיואשים.

על מנת שהדרכת הורים תסייע להורים להתמודד טוב יותר עם תפקידם כהורים, ראשית עליהם להבין וללמוד כיצד הם פועלים. מה מניע אותם? איך ההבדלים בתפיסות ההוריות של ההורים משפיעים על המצב? במה הם ממקדים את האנרגיה ההורית? מה ניתן לעשות כדי ליצור תפקוד יעיל יותר?

הדרכת ההורים מתייחסת לשלושה נושאים עיקריים:
  1. הבנת הבעיה של הילד שהביאה את ההורים לטיפול והצטיידות בכלים לפתרונה.
  2. מהם הגורמים ההוריים-משפחתיים שמסייעים לבעייה להימשך.
  3. בניית חזון עתידי טוב יותר: מתן מענה לשאלות כגון: איזה ילד אנו רוצים לגדל? מה עלינו לעשות כדי להצליח במשימה זו? איך מגייסים את בן הזוג להגשמת מטרות אלו? איך מתאמים עמדות בין שני בני הזוג?
הבנת הבעייה של הילד:

פנייה לטיפול נעשית מסיבות רבות. ילדים הסובלים מחרדה, בעיות התנהגות, דיכאון, קושי חברתי, התקפי זעם, וכו'. טיפול יעיל בילדים, בעיקר כאשר אלו ילדים צעירים, כולל הדרכת הורים. אם מדובר בילדים צעירים מאוד עיקר העבודה הטיפולית תעשה בהדרכת הורים.

כאשר ילדים גדולים יותר, ישלב הטיפול בילד גם מרכיב של הדרכת הורים.

ללא הדרכת הורים, הטיפול בילד לא יתאם לאוירה המשפחתית וליכולות ההוריות. חשוב שההורים יהיו חלק  חשוב ומרכזי בטיפול.

כאשר הורים מבינים את הבעייה וכיצד ניתן להתמודד בה ביעילות, הם הופכים לכח משמעותי עבור ילדם ומסייעים לו בשינוי, בתרגול ובהפנמה.

כאשר הורה מבין מהי חרדה, לדוגמא, וכיצד ניתן לחשוף את הילד באופן מדורג לגורמים מעוררי חרדה או כיצד להתמודד עם הימנעויות, ההורה מקבל תפקיד מרכזי בטיפול.

הגורמים המשמרים את הבעייה:

המערכת המשפחתית, עלולה להיות הגורם המייצר/משמר את קיומה של הבעייה של הילד. משפחה בה התקשורת מאופיינת במתח, איומים, חוסר גבולות, היעדר משמעת וכו', תהיה לזה השלכה על הילדים. במצבים מעין אלו, הדרכת ההורים תתמקד בלמידה של דפוסי תקשורת יעילים, בבניית הורות אסרטיבית, בפתרון בעיות זוגיות, וביצירת דרך פעולה מוסכמת על שני ההורים.

בניית חזון עתידי:

הגדרת מטרות עתידיות רצויות מהווה "כוכב הצפון" הזוגי. היא מייצרת כיוון משותף שיבטיח שותפות בין בני הזוג. כאשר ההורים מנסחים את החזון ההורי ביחד, זה מבטיח יצירת ברית חזקה שתסייע מאוד לילד. הוא ילמד שהוא יכול להישען על הוריו, שהוריו מסוגלים לעזור לו והחשוב מכל הוא ילמד שהבית הוא מקום בטוח.

אם גם ילדכם סובל מבעייה רגשית, הגורמת לו ולכם סבל. אני מזמינה אתכם לפנות לטיפול. הטיפול יקנה לכם ולילדכם כלים יעילים להתמודד עם הבעיה ויסייע לכם לתפקד טוב יותר כהורים.

 

Call Now Button