תפריט סגור

הדרכה הורית

בעיסוקנו בקשר בין הורים לבין ילדים, אנו עוסקים רבות במושג "סמכות הורית". העידן המודרני מתאפיין בהפחתה במעמדם של הורים. בעבר, התפקידים והמטרות ההוריים היו ברורים אולם כיום, הורים רבים מתמקדים בלהיות "הורים טובים"- הגדרה שעלולה להיות מבלבלת להם ולילדיהם.

המאמץ שעושים הורים רבים לספק את צרכי ילדיהם באופן המיטבי/מירבי עלול לגרום למעגל אין סופי של דרשנות.

כאשר ההורה הופך להיות באר בלתי נדלית שממנה שואב הילד, הוא לא לומד מהם גבולות והוא לא לומד כיצד לחוות סיפוק (תחושה של די). להורה יש תפקיד מרכזי בחינוך הילד ללמוד את גבולותיו האישיים ואת הגבולות החברתיים המקובלים. כאשר ההורה מתקשה להגיד לילד "לא"- למעשה הוא עושה לו עוול עתידי, שכן הילד מתפתח להיות יצור תובעני ולא מסופק, המאבד עניין בקלות שאינו מצליח לפתח מערכות יחסים הדדיות.

שינוי נוסף במבנה המשפחה הוא צימצום  הפער בין המבוגרים לבין הילדים כך שלפעמים נשמע הורים וילדים מדברים בצורה דומה, מתלבשים דומה ופחות נראה את "פער הדורות". צמצום מנטאלי זה,  גורם לבלבול אצל הילדים מבחינת הגדרת תפקידים. ההורים "מנמיכים" את עצמם אל כיוון הילדים ולמעשה ההבדלים ההיררכיים מטשטשים. במצב זה ההורים, נתפסים בקרב ילדיהם כיותר חברים ופחות דמויות סמכותיות.

חשוב לזכור שהורות, מטבע הגדרתה, היא היררכית- יש את ההורים ויש את הילדים.

ממה מורכבת, אם כן, הסמכות ההורית?

  • אהבה– כשאני אוהב את הילד שלי, אני מסתכל גם על מטרות לטווח הארוך ולא מתנהל רק כדי להגיע לשקט רגעי. לכן עליי להבין שיש לי תפקיד לתסכל אותו, כך שהוא ילמד להתמודד עם קשיים, לחנך אותו, כך שהוא ידע להתנהג מחוץ לבית ובתוך מערכת החינוך, לאפשר לו לפתח עצמאות כדי שהוא ילמד להתמודד גם כשאני לא לצידו.
  • בטחון– הצורך בביטחון הוא צורך בסיסי וראשוני של האדם. תיאוריות פסיכולוגיות רבות, התייחסו לבניית תחושת הביטחון של התינוק כחלק מהותי מהתפתחות אישיותו של הילד. ילד אשר מתפתח בתוך משפחה בה הדמויות ההוריות אינן מספקות את תחושת הביטחון, יתקשה להרגיע עצמו במצבים מעוררי חרדה, יתקשה לווסת צרכים ורגשות, ויתקשה להתחייב ולהתמסר לאידיאלים.
  • גבול– הצבת גבולות לילד לצרכיו ורצונותיו היא ביטוי קלאסי למימוש סמכותנו כהורים. כפי שרבים מכם בוודאי יודעים, הצבת גבולות יכולה להיות מלאכה מסובכת- אם הצורך בגבול והגדרתו אינם ברורים להורה. מרגע שהגדרנו את הגבול ייקל עלינו לומר: "את זה כן!" ובאותה מידה של אחריות- "את זה לא!".

ייעוץ והדרכה הורית , מאפשרים הרחבת הידע והכלים לזיהוי צרכיו הרגשיים-התפתחותיים של הילד והתמודדות מותאמת של ההורים עם צרכים אלו.  נלמד כיצד ניתן להפוך להורה המעורב בחייו של הילד, המסייע בידי ילדו לבנות בתוכו הישגים הנשענים על כישוריו, הורה המשמש דמות לחיקוי עבור ילדו , דמות המספקת לו ערכים, הנחייה, הכוונה ומודל לויסות עצמי ולהרגעה בשעת הצורך.

Call Now Button