תפריט סגור

איך מתגרשים יפה

להתגרש בהסכמה

בעבודתי, אני פוגשת אנשים שהחליטו למרות הכל להתגרש. ניתן לחלק אותם לשתי קבוצות: כאלו שמתגרשים רציונאלית וכאלו שמתגרשים אמוציונאלית

מה ההבדל בין שתי הקבוצות?

אלו שמתגרשים רציונאלית, מקבלים את העובדה שהם הולכים להיפרד ואז כל שלב בגירושין מלווה בחשיבה של מה המחיר? אם המחיר גבוה מידי, אזי הם מדברים ביניהם כיצד בתוך הנסיבות הקיימות הם יכולים לוותר, להתגמש ולהתפשר כך שהם ישלמו מחיר נמוך.

חישוב מחיר הגירושין, מתייחס לעובדה האם פונים לעורך דין כדי שילווה את ההליך או פונים למגשר. אם בוחרים באופציה של עורך דין, יש לקחת בחשבון שהעלויות הכלכליות תהיינה גבוהות משמעותית. בנוסף למחיר הכלכלי, לרוב תהליך המלווה ע"י עורך דין, יימשך תקופה ארוכה יותר מאשר תהליך המסתיים בגישור. ככל שההליך נמשך זמן ארוך יותר, אזי הסיכון של פגיעה באחד הצדדים או שניהם, יגדל.

אם החלטתם להתגרש, אין טעם למשוך את התהליך לתקופה ארוכה מידי, וזאת בכדי לחסוך כאב לב  מכם, ילדכם והסביבה שלכם.

אלו שמתגרשים אמוציונאלית, הם לרוב מתאפיינים בחוסר השלמה עם תהליך הפרידה, ואז הם הופכים את זירת הגירושין לזירת איגרוף. כל מכה שה"אויב" מקבל מתפרשת כניצחון. אבל אז, כל התהליך ילווה בנקמנות וצורך עז לחוש סיפוק מכך שהצד השני נפגע.

אלו שמתגרשים אמוציונאלית, מתקשים לקבל החלטות ענייניות. הם לרוב פונים לעורך דין שגובה מהם מחיר מאוד גבוה וזאת בכדי להביס את הצד השני. תהליך זה, לרוב נמשך תקופה ארוכה מאוד, בסופה שני הצדדים יוצאים מוכים וחבולים. שלא לדבר על הנזק שנגרם לילדים שנמצאים באמצע. הילדים לא יודעים במי לצדד. הם חשים קרובים בין שני ההורים ולמעשה חווים משבר כפול: גם ההחלטה של ההורים להתגרש וגם הקושי של ההורים להיפרד יפה.

כפי שצוין לעיל, הדבר העיקרי בין אלו שמתגרשים רציונאלית לבין אלו שמתגרשים אמוציונאלית, הוא כמה שני הצדדים שלימים עם הגירושין. אם אין השלמה עם התהליך, שווה למצות את כל האפשרויות לטיפול בבעיות ושינוי דפוסים. גם אז, כדאי לקבוע דד ליין הגיוני שאם לא מתרחש שינוי, אז נפרדים.

ואז, אם הטיפול לא צלח שווה להבין שבקרב הגירושין אין מנצחים. שווה לנקוט בדרך של התגמשות ופשרה כדי למנוע נזק הדדי ונזק לילדים.

אז איך מתגרשים יפה?

שומרים על כבוד ואיפוק –  איפוק מונע התלקחות של הסכסוך. גם אם הצד השני לא נוקט כך, היו הבוגרים. יסייע לכם להבין שההתנהגות שלו מבטאת את הקושי הרגשי להתמודד עם הגירושין. זהו בדרך כלל הצד הפגוע יותר שעובר תקופה לא פשוטה.

שיח אישי ללא מתווכים – פשוט יותר להגיע להסכמה בין שני אנשים מאשר להגיע להסכמה בין מספר רב של מתווכים. גם אם קשה, הרבו לדבר ביניכם ולנהל את השיחות ברוח של פתרון בעיות ולא ברוח של להלהיט את האווירה.

שיתוף הילדים – כדאי לשתף את הילדים בהחלטה להתגרש, ולהציג בפניהם כיצד הולכים להראות חייהם לאחר הגירושין. חשוב להעביר מסרים שגם אם ההורים החליטו להתגרש, הרגשות כלפיהם לא השתנו והם ימשיכו להיות אהובים.

שיתוף בני המשפחה – גם עם בני המשפחה כדאי להיות גלויים ולשתף אותם בהחלטה. לרוב, בני המשפחה והחברים מתפצלים בתמיכתם בין בני הזוג. הקרובים של האישה תומכים באישה ואלו של הגבר בגבר. אל תעלבו מעובדה זו, לבני המשפחה יקשה לתמוך בשני הצדדים.

בכל מקרה, בכדי למנוע נזקים רגשיים, מומלץ להתנסות בהליך של גישור לפני שפונים לסיוע משפטי. אזי יש סיכוי למנוע את הנזק הרגשי.

אז אם אתם שוקלים להתגרש ומעוניינים להתנסות בטיפול בכדי לטפל בקשר או בכדי לסייע לכם לקבל החלטה, אתם מוזמנים לעשות את הצעד הראשון ולקבוע פגישת היכרות.

דליה גרינבאום – יועצת נישואים – טיפול זוגי –  מטפלת זוגית 

Call Now Button